Kouzlo světla

17:00 Michelle B 14 Comments

(Zdroj fotek: http://thedreamwithinpictures.com/blog/interesting-photo-of-the-day-golden-hour-at-its-finest, http://ngm.nationalgeographic.com/ngm/photo-contest/2012/entries/167152/view/)

Taky vás láká mít tak krásné fotky? A nechcete se piplat s dokonalou úpravou? Jediné kouzlo, jak toho dosáhnout je správné světlo. To správné světlo chytíme v čase, kterému se říká Zlatá hodina. 
Dřív jsem si nikdy nepomyslela, že hodně světla nebude znamenat krásně osvětlenou fotku. Ale právě v tom je ten háček. 

Světlo můžeme rozdělit na tvrdé a měkké.
Tvrdé světlo nám vzniká za jasného dne, kdy na obloze není ani mráček a slunce silně pálí. V tuhle dobu nám světlo vytváří na předmětech ostré stíny. S tvrdým světlem to není jednoduché - když totiž slunce vrhá takové množství světla, vytváří nám to vysoké kontrasty mezi vysoce osvíceným předmětem a jeho velmi tmavým stínem. Takové světlo se nám třeba vůbec nehodí na focení portrétů.

Je tu ale ještě měkké světlo, které máme mnohem radši! :) Fotky vypadají mnohem příjemněji, protože světlo vrhá "měkké" stíny, které nevytváří tak vysoké kontrasty. Hodí se nám krásně na focení portrétů, ale i krajiny. Takové světlo nejlépe chytíme v době, které se říká Zlatá hodina.

Zlatá hodina je čas cca hodinku po východu slunce a hodinku před západem slunce. (Jako vážně, na takový fotky si vážně budete muset přivstat :D). Je ale hodně důležité, aby v tu dobu sluníčko svítilo a nebylo schované za mraky. To bychom měli smůlu a žádná zlatá hodinka by se nekonala. 
Světlo ze zlaté hodinky je krásně měkké a teplé. Takové světlo můžeme použít k osvětlení předmětu/člověka, jako pozadí a v pozadí třeba k vykreslení obrysů. :) 

Tip:  Ve fotoaparátu si nastavte vyvážení bílé na "Zataženo" - krásně vám to zvýrazní oranžovou zář na fotce.

Jako skvělou ukázku kouzla světla mi poslouží fotografie z webu Fotocesta.cz.

Horní fotka je focena při zlaté hodince, dolní během odpoledne. 

Je neskutečné, co všechno světlo dokáže, nemám pravdu? :)

Pa, Michelle ♥14 komentářů:

 1. Dříve jsem o tomto termínu vůbec nevěděla :) Až díky svojí fotografce jsem to pochopila a i ona má tuto část dne nejraději :) Akorát je třeba to mít dobře vypočítané než zajde slunce, to pak je spíš černá hodinka :D
  Lenny Mali i Danmark

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No to máš pravdu. :D Jen mě štve, že slunce vychází a zapadá takovou rychlostí.. Člověk nesmí na nic zbytečně čekat :)

   Vymazat
 2. mám pár metrů od domu vytipovaný rybník, kde ráno často sedí mlha a už tak tři roky se chystám na ten východ slunce vstát :D

  OdpovědětVymazat
 3. Wow, tak to je vážně kruté! :O ♥ Tvrdé a měkké světlo znám, ale že se s tím dá takto kouzlit :). Krása :).

  http://es-veronica.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 4. Waau, tak to je zajímavé, nikdy jsem o ničem takovém nečetla, někdy si to musím sama zkusit, až třeba přestanu vstávat ve 12 :-D. Pěkný článek:-).
  Maybe one day you'll understand

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji. :) No přiznejme si, když člověk nemusí do školy/práce, je přeci jen pohodlnější počkat si na ten západ.. :D

   Vymazat
 5. Já nikdy moc fotit neuměla. Ale ta změna jak světla na fotkách je nádherná!:O
  Verranda

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chce to neustále cvičit, objevovat, experimentovat a nebát se toho! :) .. To máš pravdu, kolikrát nad tím zůstává rozum stát, co všechno příroda dokáže na fotkách vykouzlit.. (a nejen na fotkách)

   Vymazat
 6. Wau, tá zmena je obrovská. :O Ja rada fotím, ale bohužiaľ nemám kvalitný foťák, takže si musím vystačiť s mobilom. Určite to však vyskúšam aj s ním.
  SweetSunshine

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. I mobil v dnešní době dokáže fotit dost kvalitně, takže se toho neboj a šup do toho! :)

   Vymazat
 7. Tak to je úplně úžasné! :O Tak už vím, kdy budu chodit fotit! :)

  http://veass.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že jsem ti aspoň trošku pomohla. :) Uvidíš, že fotky budou mít hned jiné kouzlo. :)

   Vymazat

Každý komentář potěší, děkuju vám ♥