Rande s Adobe Lightroomem #2 - Základní úpravy

19:00 Michelle B 9 Comments

Na minulým rande jsem vám ukázala, jak importovat fotky do LR a jak se přesunout do tzv. Fotokomory, ve který se s fotkama pracuje.
Ale než se pustíme vůbec do nějakých úprav.. Pár z vás psalo, že nemáte vůbec tušení, co která funkce s fotkou udělá.

Takže následující "fotonávodčlánky" věnuju spíš tomu, že se s Lightroomem trošku seznámíme a ukážu vám, co všechno vlastně vůbec umí. :)


Pro začátek jen připomenu, že ideální formát pro úpravu fotek je RAW! Na celej JPEG už prostě zapomeňte. 

V předchozím článku jsme si ukázali, jak se v Lightroomu dostaneme do tzv. Fotokomory. Kdo ho nečetl a netuší jak na to, hážu sem odkaz. :)
Když nahrajeme fotku do fotokomory, objeví se vpravo od ní sloupek s kategoriemi. Kategorie rozbalíme kliknutím na šipičku nebo název. Můžeme si je rozkliknout všechny najednou, nebo postupně, jak je nám to pohodlnější.
Každá kategorie obsahuje celou řadu funkcí. Některý jsou vám určitě dost dobře známý, protože třeba jas, kontrast a ostatní základní funkce najdete i na instagramu, vsco, snapseed a já nevim, co všechno existuje za mobilní appky. No ale třeba takový křivky nebo funkce kalibrace fotoaparátu vám možná nemusí nic říkat.
První "kategorie" obsahuje právě tyhle základní funkce. Od toho taky název Základní úpravy.
Asi tu nebudu ze sebe dělat nějakýho "profesionála", abych vám z wikipedie kopírovala definice jasu, kontrastu atd, kterým stejně většina z nás ani neporozumí.. A stejně to nikoho nezajímá, že jo. Nás hlavně zajímá, co nám to udělá s fotkou.
Jako první tu máme Teplotu a Odstín. Tyhle funkce nám pomůžou například s vyvážením bílé. Tzn. - pokud nemáme k dispozici denní světlo a fotíme třeba doma pod žlutou žárovkou - fotka nám vyjde do žluta. Tyhle funkce nám pomůžou jí dostat do tónů, jako by byla focená právě za denního světla. :)
A nebo pokud prostě chceme, aby měla fotka nádech nějaké barvy - tímhle si jí můžeme poladit.
Teplota - posuvníkem si určíme, jakou teplotu má fotka mít.
                Doleva jí ladíme do studena (modrý nádech), doprava zase do tepla (žlutý nádech).
Odstín - Čim víc posuneme jezdce doleva - fotka jde do zelena. Doprava zase chytá odstíny růžový :)

Tak a teď jen pro připomenutí těch základních funkcí - jas ovlivňuje, jak moc světlá/tmavá fotka bude, kontrast zase jak moc velký bude rozdíl mezi světlýma a tmavýma místama.
Dál tu máme ale né tolik využívané nástroje jako:
Světla - pokud potáhnem jezdcem doleva, světla na fotce se utlumí, ztmavnou. Tahle funkce se dost hodí, pokud máte přesvětlenou fotku - ještě se dá zachránit.
Stíny - opak Světla. Tahle funkce vám buď stíny na fotce potlačí, nebo zvýrazní.
Oba nástroje ale fotku ovlivní jen tak zlehka, což se ale nedá říct o těch dvou dalších.

Bílé - tahle funkce vám logicky bude ovlivňovat bílé a všechny nejsvětlejší body na fotce. Jde o to, že buď je potlačí, nebo je naopak dokáže vyhnat úplně do maxima, kdy vám ale pak z fotky zbyde třeba jen bílej flek.
Na ukázce je vidět, že už i těch +75 s fotkou udělalo dost, pokud bych přidala všech +100, bylo by 70% z fotky jen bílá plocha.
Černé - tahle funkce nám hejbe naopak s nejtmavšími body na fotce. Buď je co nejvíce potlačí, anebo zvýrazní.
Zřetelnost - Ta určuje, jak moc bude fotka prokreslená. Buď ji dokáže vyhladit - což ale u 90% fotek vypadá otřesně. A nebo jí krásně prokreslí a vyniknou vám všechny detaily. Mírný zvýšení zřetelnosti podle mě prospěje každý fotce,. Ale pozor si dejte u portrétů - Zřetelnost by vám vytáhla různý vady jako pupínky a vrásky.

Poslední dvě - Živost a Sytost - obě pracujou s barvama, ale každá tak nějak po svym.


Musím říct, že tyhle typy článků jsou u mě jedny z nejčtenějších, tak doufám, že jsou aspoň k něčemu a že se budou i dál líbit! :)

Mějte se fanfárově, Michelle ❤️

9 komentářů:

 1. Bože toto sú super posty! Ja som na úpravu fotiek (a celkovo fotenie) úplný tatar a neschopák. Takže čokoľvek takéto pomáha :). Vďaka a pokračuj! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty jo, super, že se líbí! Z toho mám radost :) .. Hah, stačí chvilka cviku a z tatara se stane profík :P :)
   Já děkuju za komentář, fakt mě hrozně potěšil! :)

   Vymazat
 2. Super, super! :) S tímto programem nemám zkušenosti, ale jak se tak dívám, tak je to obdobné jako u PS :). Každopádně až bude více času, tak určitě vyzkouším! :) Děkuji za tip ♥.

  http://es-veronica.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo je to víceméně to stejný. Já doteď pracovala jen v photoshopu, tam je ten modul Camera Raw právě pro fotky focený v Rawu a vlastně to má úplně ty samý funkce. :)

   Vymazat
  2. Jojo, tak to pak vím, v tom normálně upravuji fotky :). Ale super tedy, že vím i o něčem jiném :).

   Vymazat
 3. Hezký článek, pěkná ukázka. :) Já teda na RAW a tohle vyvolávání (i když v jiném programu) přišla teprve pár měsíců zpátky a je to fakt super věc, teĎ už to nedělám jinak, když fakt chci, aby fotka nějak vypadala. :)

  Days of Daysy

  OdpovědětVymazat
 4. Skvelý článok! Ja používam na úpravu videí Adobe, no na fotky som sa ešte nejako neodhodlala, pretože Photoshop je pre mňa španielska dedina, i keď som si dala záväzok, že sa v ňom naučím robiť a toto je super návod! Vďaka:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. On i tenhle program je od Adobe. :) Jen to není photoshop, ale lightroom. A víceméně to má úplně ty samý fuknce jako právě photoshop. Takže i tenhle návod by ti mohl pomoct, protože v Photoshopu jsou ty funkce jen jinak přeházený, ale jinak jsou úplně stejný. :)

   Vymazat
 5. Tak to je parádní článek! Já jsem na tyhle programy absolutní antitalent, takže tohle mi opravdu moc pomohlo :-) Hnedka dávám odběr a šup do oblíbených :-)

  OdpovědětVymazat

Každý komentář potěší, děkuju vám ♥